Blaski i cienie lokalizacji telefonu

lokalizacja telefonuChoć dla zwykłego człowieka namierzanie telefonu jawi się na ogół jako zadanie dość skomplikowane, warto mieć na uwadze to, że nie jest ono niemożliwe. Niestety, ciągle jest to spore wyzwanie.

Lokalizowanie telefonów komórkowych jest możliwe na kilka sposobów, wśród których warto zwrócić uwagę i na ten, który wiąże się z koniecznością logowania się telefonów do nadajników sieci GSM znanych jako stacje bazowe. To właśnie wspomniane nadajniki sprawiają, że niejednokrotnie lokalizacja aparatu jest możliwa z dokładnością, która wynosi nawet 50 metrów, co powinno być postrzegane jako naprawdę duże osiągnięcie.

Sama skuteczność namierzania telefonu nie zawsze jest taka sama, za optymalną uznaje się więc sytuację, w której aparat znajduje się w zasięgu trzech nadajników. Gdy zdarzy się nam zgubić telefon, na ogół wiemy co robić. Dzwonienie na swój aparat z innego numeru wydaje się niezawodnym sposobem na jego odnalezienie. Niestety, nie jest to metoda stuprocentowo skuteczna, namierzanie telefonu komórkowego może więc okazać się rozwiązaniem pociągającym za sobą szereg korzyści.

sposoby lokalizacji telefonuTeoretycznie nie mamy do czynienia z trudnym zadaniem, w Internecie nie brakuje bowiem stron, które oferują nam usługi lokalizacyjne. Najpopularniejsze są te, które lokalizują telefon po numerze, naturalne wydaje się więc to, że właśnie z nich chcemy korzystać w pierwszej kolejności. Jeśli strona działa prawidłowo – co nie jest, niestety, oczywiste – namierzanie telefonu komórkowego jest możliwe dzięki mapce, która pozwala zorientować się, jaka jest jego przybliżona lokalizacja. Niestety, znacznie bardziej prawdopodobne niż udana lokalizacja jest to, że numer został wyłudzony po to, aby już w niedalekiej przyszłości wykorzystywać go do przesyłania ofert reklamowych.

Lokalizacja telefonu jest też możliwa z inicjatywy operatora, aby jednak to nastąpiło, niezbędne jest udanie się na posterunek policji i uzyskać stosowny wniosek. Jest to czynność dość skomplikowana i nigdy nie przebiega tak szybko, jak jest to potrzebne, strony internetowe z usługami lokalizacyjnymi wydają się więc znacznie bardziej interesującym rozwiązaniem.