Standard GSM jest obecnie jednym z najbardziej rozpowszechnionych systemów, bowiem dysponuje nim aż trzy czwarte z wszystkich telefonów komórkowych. Podobnie jak każdy z istniejących systemów, taki i GSM posiada zarówno mocne jak i słabsze strony. Czy warto zatem zdecydować się na inwestycję tego typu?
Eksperci, jak i użytkownicy tej funkcji są zgodni, że największą zaletą technologii GSM jest dostępność nie tylko na terenach krajów wysokorozwiniętych, ale i całym świecie. To właśnie za sprawą tej innowacji, jesteśmy w stanie łączyć się oraz wykonywać transmisję danych niemalże z każdego zakątka globu. Z drugiej jednak strony, to co dla wielu jest zaletą, dla innych będzie wadą.
Ciemną stroną mogą okazać się wysokie koszty roamingu. Aczkolwiek wbrew powszechnej opinii, roaming międzynarodowy w szerszym ujęciu jest korzystny cenowo. Operatorzy, w trosce o jakość oferowanych przez nich usług, zapewniają swoim klientom korzystne ceny połączeń. Zanim jednak zaczniemy korzystać z roamingu, warto zapoznać się z obowiązującą taryfą. A więc z tym, co znajduje się w podstawowych usługach, a co zaawansowanych, za które zostaje doliczona dodatkowa opłata. Bez wątpienia, istotny wpływ nie tylko na cenę, ale i bezpieczeństwo będą miały kontakty operatorów telekomunikacyjnych z władzami państw. Wbrew pozorom, to właśnie nie cena usług roamingowych, a bezpieczeństwo danych powinno być dla nas priorytetem.
Dostępność technologii GSM jest niewątpliwą zaletą tego systemu. Korzysta z niej coraz więcej osób. Tymczasem, im więcej użytkowników, tym większe obciążenie sieci. W związku z tym, coraz rzadziej zdarzają się sytuacje, w których transmisja danych przebiegałaby bez jakichkolwiek zakłóceń.
Kolejnym problematycznym aspektem jest zasięg. Sieci komórkowe, proponują imponujący poziom zasięgu. Niestety, zazwyczaj tylko w wielkich miastach, tymczasem w niektórych regionach Polski, ale i innych krajów nadal spotkać można martwe punkty, utrudniające nawiązywanie jakiegokolwiek połączenia ze światem.