Wydajny i stylowy laptop w niewygórowanej cenie

Dla jednych laptop w rozsądnej cenie będzie kosztował 1000 złotych, dla innych 3000. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wysoką wydajność, solidną budowę i wiele dodatków, kwota około 3500 złotych wydaje się naprawdę niewygórowaną. Poznajmy najciekawsze propozycje w tej cenie.

Za około 3500 złotych możemy znaleźć naprawdę interesujące laptopy. Dla większości użytkowników, którzy nie grają w gry lub do tego celu mają odrębny sprzęt, liczy się przede wszystkim wydajność w codziennych zadaniach tj. przeglądanie Internetu z wieloma otwartymi kartami w tle, pracy z programami biurowymi bądź graficznymi, jak również rozrywka związana z multimediami czyli słuchanie muzyki bądź oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości.

Niektórzy zaawansowani użytkownicy dorzucą do tego strumieniowanie plików w domowej sieci bezprzewodowej, montowanie filmów bądź wysyłanie ich do sieci. Jeśli dołożymy do tego wielozadaniowość i robienie wielu rzeczy na raz, wyjdzie na to, że potrzebny jest naprawdę wydajny sprzęt z mocnym procesorem, dużą ilością pamięci RAM oraz szybkim dyskiem. Mało? Jeśli na dodatek ktoś często podróżuje, zacznie szukać sprzętu bardzo mobilnego. Laptop z ekranem 17-calowym odpada, nawet 15,6 cala wydaje się mało poręczne. Wyjściem z sytuacji może być model z ekranem o przekątnej 14 cali.

I właśnie takim modelem jest Toshiba Tecra A40 wyposażona w procesor Intel Core i5 szóstej generacji (Skylake) w wersji 6200U o taktowaniu rdzenia na poziomie do 2,8 GHz w trybie Turbo. W tym przypadku mamy do czynienia z 8 GB pamięci RAM, co jest wartością bardzo rozsądną, choć dla bardziej wymagających jest możliwość rozszerzenia pamięci do 16 GB. Dysk twardy to tradycyjny nośnik magnetyczny HDD o pojemności 500 GB. Świetnym pomysłem będzie wymiana dysku na szybki, wydajny oraz bezgłośny dysk SSD, nawet o niewielkiej pojemności. Wszystkie dodatkowe pliki i multimedia można przechowywać na dysku zewnętrznym.

Obraz generuje zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 520 i wyświetla go na ekranie o przekątnej 14 cali i rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Producent zastosował trzy porty USB 3.0 oraz komplet podstawowych złączy. Wszystko zwieńcza bardzo elegancka obudowa w biznesowym stylu. Za tak skonfigurowany sprzęt trzeba zapłacić około 3500 złotych.

Alternatywą dla powyższej propozycji może być model Lenovo ThinkPad E460. Pod względem parametrów mamy tu do czynienia praktycznie z bliźniaczą konstrukcją. Zastosowano tu procesor Intel Core i5 szóstej generacji (Skylake) o oznaczeniu 6200U i taktowaniu rdzenia na poziomie 2,8 GHz oraz pamięć RAM o mniejszej pojemności 4 GB, ale również z możliwością rozszerzenia do 16 GB. Na dane i programy przeznaczono tradycyjny dysk twardy HDD o pojemności 500 GB.

Za obraz odpowiada karta graficzna Intel HD Graphics 520 oraz matowa matryca 14-calowa LED IPS o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Producent zastosował trzy porty USB 3.0, zaś wszystko zapakował w czarną, elegancką i minimalistyczną obudowę z biznesowej serii ThinkPad. Waga wraz z baterią to nieco ponad 1,9 kilograma. Na uwagę zasługuje także Tracpoint oraz czytnik linii papilarnych.